Powrót do natury – inspiracje i wskazówki

Naturalne sposoby leczenia za pomocą ziół skutecznie pomagają w wielu schorzeniach bez konieczności sięgania po „chemię”. To mądrość naszych przodków, którzy wiedzieli, jakie zioła dobrze jest wprowadzić do jadłospisu, z czego można zrobić herbatkę, która pomoże na nadciśnienie, niestrawność, bezsenność, czy przeziębienie. W dzisiejszych czasach coraz chętniej wracamy do tego typu wiedzy, kupując w aptece czy sklepie zielarskim nie gotowe produkty, lecz suszone zioła.

Oczywiście mając odpowiednie wiadomości, można samodzielnie zaopatrywać się w zioła, których pełno jest na polskich polach czy w lasach. Szczególnie polecamy więc książki, które uczą rozpoznawania ziół i ich podstawowych właściwości leczniczych. 

„Leksykon naturalnych surowców leczniczych” Ilony Kaczmarczyk-Sedlak i Zbigniewa Skotnickiego to zbiór haseł dotyczących podstawowych surowców leczniczych pochodzenia naturalnego, stosowanych w medycynie konwencjonalnej, ajurwedzie i tradycyjnej medycynie chińskiej. Powstał w wyniku 25 lat pracy badawczej i zawiera informacje zarówno o surowcach pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, jak i mineralnego. 

To pierwsza tego typu publikacja, która w oparciu o opracowania urzędowe i naukowe przedstawia informacje o danym surowcu z punktu widzenia medycyny Zachodu (MZ), ajurwedy (AY) i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) – najważniejszych systemów medycznych świata. Konstrukcja każdego hasła pozwala w sposób łatwy i przejrzysty porównywać właściwości surowców leczniczych w celu wyboru najwłaściwszych do terapii konkretnego schorzenia. Informacje dotyczące wykorzystania danego surowca w lecznictwie podano w taki sposób, aby jego właściwości, działanie, wskazania czy przeciwwskazania do stosowania, interakcje, w które może wchodzić oraz sposób dawkowania sąsiadowały ze sobą, zawsze w kolejności:: MZ, AY, TCM. 

Leksykon wzbogacono o:
– słownik wybranych terminów medycznych i filozoficznych z zakresu ajurwedy i TCM, 
– rozdział „Zastosowania terapeutyczne surowców naturalnych w wybranych jednostkach chorobowych i objawach”, usystematyzowany według układów (np. pokarmowy, oddechowy, krwionośny) lub specjalizacji (choroby kobiece, choroby mężczyzn), 
– rozdział „Przygotowanie preparatów leczniczych z surowców naturalnych w warunkach domowych”, czyli propozycje i jednocześnie instrukcje praktycznego postępowania z preparatami, 
– bardzo bogaty indeks, zapewniający łatwe wyszukiwanie. 

Leksykon przeznaczony jest zarówno do specjalistów w danej dziedzinie:: lekarzy, farmaceutów, studentów kierunków medycznych oraz producentów i pracowników branży zielarskiej, kosmetycznej, suplementów diety czy spożywczej, jak i do samych pacjentów, zainteresowanych profilaktyką i leczeniem chorób.

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum"

adres: ul. Jodłowa 31, 58-100 Świdnica

godziny otwarcia: pon - pt, 09:00 - 15:00

email: biuro@hospicjum.swidnica.pl

telefon: (0048) 74 - 852 - 03 - 46

KRS: 0000004973

 

Facebook: znajdź nas na Facebook

 

Pomóż nam pomagać i wspierać rodziny dotknięte chorobą. Przekaż nam minimum 10 zł miesięcznie na zabezpieczenie leków przeznaczonych dla Pacjentów.

konto: BNP Paribas, nr 70 1600 1462 1882 6823 7000 0001

 

Pamiętaj o nas przy rocznym rozliczeniu podatku

Dowiedz się więcej